Xalq tilida Kadishev bozori deb nomlanuvchi “Aviasozlar” bozorining, shuningdek, savdo rastalari va doʻkonlarining buzilishi haqidagi maʼlumotlar haqiqatga toʻgʻri kelmaydi.
“Aviasozlar” bozori odatdagi tartibda ishlamoqda. Olib borilayotgan ishlar qonuniy asosda faoliyat yuritayotgan savdo rastalari va obyektlariga daxl qilmaydi.
Gap uzoq vaqt davomida tartibsiz, oʻzboshimchalik bilan tashkil etilgan savdo mavjud boʻlgan bozorga tutash hududda tartib oʻrnatish haqida ketmoqda.
Ushbu hududda ayrim fuqarolar meva, sabzavotlar, goʻsht mahsulotlari va kalla-pochalarni ruxsat beruvchi hujjatlarsiz, jumladan, sanitariya-epidemiologiya talablarini buzgan holda sotgan. Zarur sanitariya sharoitlari va mahsulot sifati nazoratining yoʻqligi oziq-ovqat xavfsizligi uchun xavf tugʻdirardi.
Bundan tashqari, tartibsiz savdo piyodalarning erkin harakatlanishiga toʻsqinlik qilar, transport harakatiga xalaqit berar, tirbandliklar, odamlarning toʻplanishi, tartibsiz avtoturargohlar va aholi, xaridorlar hamda bozorga tashrif buyuruvchilar uchun noqulayliklar tugʻdirardi.
Shahar maʼmuriyati poytaxtning savdo infratuzilmasini zamonaviy shahar talablariga muvofiq tartibga solish boʻyicha izchil ishlarni amalga oshirmoqda. Ushbu chora-tadbirlardan maqsad nafaqat jamoat joylarida, balki bozorlar hududlarida ham qulay, xavfsiz va obod sharoitlarni yaratishdir.
Shuni taʼkidlash joizki, ushbu hududda savdo qilgan shaxslarga bozor hududidan muqobil, maxsus ajratilgan va qonuniy joylar taklif etilmoqda. Bu joylar tadbirkorlar uchun ham, xaridorlar uchun ham yanada tartibli va qulay sharoitlarni nazarda tutadi.
Oziq-ovqat mahsulotlari savdosi faqat sanitariya sharoitlari taʼminlangan, mahsulot sifati nazorat qilinadigan, xaridorlar uchun qulaylik va harakat xavfsizligi yaratilgan maxsus belgilangan joylarda amalga oshirilishi kerak.
Ushbu hududda ishlar yakunlangach, hududni obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish, shuningdek, avtomobillar uchun turargoh tashkil etish rejalashtirilgan. Bu tartibsiz avtoturargohlarni kamaytirish, hududga kirishni optimallashtirish va xavfsiz qilish, shaxsiy transportda harakatlanish uchun qulayroq sharoitlar yaratish hamda yaqin atrofdagi koʻchalardagi yuklamani kamaytirish imkonini beradi.
22-may holatiga ko'ra "Xalq nazorati" portali ko'rsatkichlari
22-may holatiga ko'ra "Xalq nazorati" portali ko'r...
Qurbon hayiti bayrami va dam olish kunlarida kommunal xizmatlar barqaror ishlashini ta’minlash masalalari muhokama qilindi
Qurbon hayiti bayrami va dam olish kunlarida kommu...
Yoshlar bilan ochiq muloqot — kelajak sari muhim qadam
Yoshlar bilan ochiq muloqot — kelajak sari muhim q...
Yakkasaroy tumanida piyodalar xavfsizligini ta’minlash masalasi deputatlik so‘rovi orqali ko‘tarildi

Информация о сносе рынка «Авиасозлар», именуемого в народе рынком Кадышева, а также торговых рядов и ларьков не соответствует действительности.
Рынок «Авиасозлар» работает в штатном режиме. Проводимые работы не затрагивают торговые ряды и объекты, осуществляющие деятельность на законных основаниях.
Речь идёт о наведении порядка на прилегающей территории, где в течение длительного времени существовала стихийная, самовольно организованная торговля.
На данном участке отдельные граждане реализовывали фрукты, овощи, мясные изделия и субпродукты без разрешительных документов, в том числе, с нарушением санитарно-эпидемиологических требований. Отсутствие необходимых санитарных условий и контроля качества продукции создавало риски для пищевой безопасности.
Кроме того, стихийная торговля затрудняла свободный проход пешеходов, мешала движению транспорта, создавала пробки, скопление людей, хаотичную парковку и неудобства для жителей, покупателей и посетителей рынка.
Администрация города последовательно проводит работу по упорядочению торговой инфраструктуры столицы в соответствии с требованиями современного города. Цель этих мер — создать комфортные, безопасные и благоустроенные условия не только в общественных пространствах, но и на территориях рынков.
Необходимо отметить, что лицам, осуществлявшим торговлю на данной территории, предлагаются альтернативные, специально выделенные и законные места на территории рынка. Эти места предусматривают более упорядоченные и комфортные условия как для предпринимателей, так и для покупателей.
Торговля продуктами питания должна осуществляться только в специально отведённых местах, где обеспечены санитарные условия, контроль качества продукции, удобство для покупателей и безопасность движения.
После завершения работ на данном участке планируется провести благоустройство и озеленение территории, а также организовать стояночные места для автомобилей. Это позволит уменьшить хаотичную парковку, оптимизировать и обезопасить подъезд к территории, создать более удобные условия для передвижения на личном транспорте, а также разгрузить прилегающие улицы.