Учтепа туманидаги Тошкент шаҳар 3-сон болалар клиник шифохонасида Тошкент шаҳар ҳокимининг учтепаликлар билан «Ахборот, ҳисобот, мулоқот» шаклидаги учрашуви бўлиб ўтди.
Тадбирда соғлиқни сақлаш тизимидаги мавжуд муаммолар, оналик ва болаликни муҳофаза қилиш, тиббий муассасаларни замонавий ускуналар билан таъминлаш масалалари муҳокама қилинди. Таъкидланишича, сўнгги беш йил давомида ушбу йўналишдаги қатор муаммолар сезиларли даражада камайган. Шунингдек, тиббиёт муассасалари учун 56 турдаги 81 та замонавий ускуналар харид қилингани маълум қилинди.
🧠 Йиғилишда хорижий тажриба асосида янги типдаги поликлиникалар қурилиши, болалар сил касалликлари шифохонасини таъмирлаш, шунингдек, айрим тиббиёт муассасаларини реконструкция қилиш бўйича режалар тақдим этилди.
🧑‍💻 Шунингдек, Учтепа туманидаги 1-сон спорт мактабини кенгайтириш лойиҳаси ҳам намойиш этилди. Лойиҳа амалга оширилгач, спорт турлари сони 13 тадан 32 тага етади, спорт билан шуғулланувчи ёшлар қамрови эса 570 нафардан 3800 нафаргача оширилиши кутилмоқда. Маҷмуада кибер спорт учун ҳам алоҳида майдон ташкил этилиши режалаштирилган.
💬 Тадбир давомида аҳоли мурожаатлари тингланиб, эҳтиёжманд фуқароларга ногиронлик аравачалари топширилди. Шунингдек, Президентимиз ташаббуси билан Қурбон ҳайити муносабати билан «Вақф» хайрия жамоат фонди томонидан операцияга муҳтож беморларга махсус ваучерлар берилди.
➡️ Учрашув навбатдаги манзилларда давом этади. Унда кўтарилаётган масалалар ва тақдим этилаётган лойиҳалар аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, ёшлар учун кенг имкониятлар яратиш ҳамда пойтахт инфратузилмасини янада ривожлантиришга хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.

В Детской клинической больнице № 3 города Ташкента, расположенной в Учтепинском районе, состоялась встреча хокима города Ташкента Шавката Умурзакова с жителями района в формате «Информация, отчёт, диалог».
В ходе мероприятия обсуждались актуальные вопросы в системе здравоохранения, охраны материнства и детства, а также оснащения медицинских учреждений современным оборудованием. Было отмечено, что за последние пять лет количество проблем в этом направлении значительно сократилось. Кроме того, сообщалось о закупке для медицинских учреждений 81 единицы современного оборудования 56 видов.
🧠 На встрече были представлены планы по строительству поликлиник нового типа на основе зарубежного опыта, ремонту детской туберкулёзной больницы, а также реконструкции ряда медицинских учреждений.
🧑💻Также был продемонстрирован проект расширения спортивной школы № 1 в Учтепинском районе. Ожидается, что после его реализации количество видов спорта увеличится с 13 до 32, а охват молодёжи, занимающейся спортом, возрастёт с 570 до 3800 человек. Кроме того, в комплексе планируется создать отдельную площадку для киберспорта.
💬В ходе мероприятия были заслушаны обращения жителей. Нуждающимся гражданам были вручены инвалидные коляски. Кроме того, по инициативе Президента в связи с праздником Курбан хайит благотворительный общественный фонд «Вакф» предоставил специальные ваучеры пациентам, нуждающимся в проведении операций.
➡️Встречи продолжатся и в других локациях района. Поднимаемые в ходе таких мероприятий вопросы и представляемые проекты имеют важное значение для укрепления здоровья населения, создания широких возможностей для молодёжи и дальнейшего развития инфраструктуры столицы.