Islom Karimov koʻchasi (sobiq Oʻzbekiston koʻchasi) dagi Senat binosi 1970-yillarning boshida Oʻzbekiston Kompartiyasi viloyat va shahar qoʻmitasi uchun qurilgan.
Meʼmorlar: Ye. Vidyakin va A. Faynleyb, muhandis — E. Lenneshmidt.
Dastlab bino brutal minimalizm uslubida edi: faqat shisha va beton. Derazalar ozgina chuqurlashtirilgan nishalarda joylashgan, bezak elementlari sifatida faqat ular ostidagi qora panellar bor edi. Binoning ikkita alohida kirish eshigi — obkom va gorkom uchun alohida kirishlar mavjud edi. Asosiy korpus orqasida quyoshdan himoya beton panjarasi bilan bezatilgan konferens-zal bloki joylashgan.
Mustaqillik yillarida bu yerda Tashqi ishlar vazirligi joylashdi, shu munosabat bilan bino rekonstruksiya qilindi: fasad qora shisha bilan qoplandi, oq rangli nozik vertikal tikuvlar qoʻshildi, ikkala kirishga ham katta soyabonlar oʻrnatildi.
2021-yil dekabrda binoda Senat joylashdi. Shu maqsadda bino yana toʻliq qayta ishlab chiqildi — u dabdabali koʻrinishga ega boʻldi va dastlabki koʻrinishdan deyarli hech narsa qolmadi.
Amir Temur Maydoni
Siz allaqachon tushunganingizdek, Tamerlanning shaxsiyati O'zbekiston uchun juda muhimdir, Shuning u...
«Shodlik» mehmonxonasi, u ham «Yoshlar uyi»
«Shodlik» mehmonxonasi — 1976-yilda Oʻzbekiston komсомoli MK tomonidan yoshlar uchun qurilgan katt...

Здание Сената на улице Ислама Каримова (бывшей Узбекистанской) было построено в начале 1970-х годов для обкома и горкома Компартии Узбекистана.
Архитекторы: Е. Видякин и А. Файнлейб, инженер — Э. Леннешмидт.
Первоначально здание имело брутальный минималистичный вид: только стекло и бетон. Окна были слегка утоплены в ниши, из элементов оформления присутствовали лишь чёрные панели под ними. У здания было два подъезда с минимальным оформлением — отдельные входы для обкома и горкома. Позади основного корпуса расположен блок конференц-зала, оформленный солнцезащитной бетонной решёткой-панжарой.
В годы независимости здесь разместился МИД, для которого здание реконструировали: фасад отделали чёрным стеклом с тонкими белыми вертикальными швами, оба входа получили массивные навесы.
В декабре 2021 года в здании разместился Сенат. Для него здание вновь полностью переделали — оно стало помпезным, и от первоначального вида не осталось практически ничего.
✈️ Ташкентский аэропорт
Первый регулярный пассажирский авиамаршрут из Ташкента в Алма-Ату открылся в мае 1924 года. В 1930-...
Пятничная мечеть Ходжи Ахрара Вали
Три бирюзовых купола рядом с медресе Кукельдаш видны издалека и определяют пейзаж ташкентского ста...
Искровая радиостанция
Многим ташкентцам знакомы две высокие ажурные вышки, расположенные недалеко от улицы Фаргона йули,...
Вокзал
Когда-то ташкентский вокзал, построенный в 1899 году по проекту Г. Сваричевского, считался одним и...