2004 йилда буюк княз сарайи ёнида Миллий банк ташқи иқтисодий фаолият томонидан расмлар ва тангалар коллекциясини намойиш этиш учун кўргазма зали қурилган.
«Тошгипрогор» институти лойиҳасида Россия, Европа мамлакатлари ва АҚШ галерея меъморчилиги тажрибаси ҳисобга олинган. 3,5 минг квадрат метр экспозиция майдони 15 та залга бўлинган, бу кўргазма майдонини оқилона ташкил этишга имкон беради.
Бино пардозлашида миллий анъаналар ва Самарқанд, Бухоро ва Хива меъморий қонунлари қўлланилган.
Кенг жойлаштирилган устунлар билан фасад тантанали кўриниш яратади. Безашда “каримовча” услубининг белгилари намойон бўлган: оқ деворлар, қора ойналар ва гранит пойдевор.
Биринчи қаватда иккита катта ён заллар ва марказий думалоқ зал жойлашган бўлиб, у ерда кўргазмалар очилиш маросимлари ўтказилади. Табиий ёритиш ва қандил билан очиқ атриум иккинчи қаватгача давом этади, у ерда марказий зални 10 та кичик заллар ўраб туради.
Ўн йилдан ортиқ мавжудлиги давомида Галерея пойтахт маданий ҳаётида марказий ўринлардан бирини эгаллаган.
Навоий проспектидаги чиройли катта бино 1940-йилда меъмор Стефан Николаевич Полупанов лойиҳаси бўйи...
Навоий проспектини режалаштиришда биринчиллардан бўлиб «Родина» («Ватан») кинотеатри биноси қурилди...
Тошкентнинг муқаддас ҳомийларининг шартли рўйхати анъанавий равишда биринчи исломий уйғониш даврин...
Алишер Навоий номидаги кино саройи, тошкентликларга «Панорамали» деб кўпроқ таниш — пойтахтнинг эн...

In 2004, next to the palace of the Grand Duke, the National Bank for Foreign Economic Activity constructed an exhibition hall to display paintings and a coin collection.
The project by the “Tashgiprogor” institute incorporated the experience of gallery architecture from Russia, European countries, and the USA. The exhibition area of 3,500 square meters is divided into 15 halls, allowing for rational organization of the display space.
National traditions and architectural canons of Samarkand, Bukhara, and Khiva were used in the building's finishing.
The facade with widely spaced columns creates a solemn appearance. Features of the “Karimov” style are evident in the design: white walls, dark glass, and a granite base.
On the first floor, there are two large side halls and a round central hall where exhibition opening ceremonies are held. An open atrium with natural lighting and a chandelier extends to the second floor, where the central hall is surrounded by 10 smaller halls.
Over more than twenty years of its existence, the Gallery has occupied one of the central places in the cultural life of the capital.
The “Samarkand” teahouse was built in 1975 on Samarkand-Darvaza Street.Architect: S. Sutyagin; engi...
The first regular passenger flight from Tashkent to Almaty opened in May 1924. In the 1930s, the f...
In the mid-19th century, a wealthy Tatar entrepreneur named Sharafbay (Sharafiddin Bay) built a mos...
The Roman Catholic Cathedral of the Sacred Heart of Jesus began construction in 1912 on the high ba...