2004 йилда буюк княз сарайи ёнида Миллий банк ташқи иқтисодий фаолият томонидан расмлар ва тангалар коллекциясини намойиш этиш учун кўргазма зали қурилган.
«Тошгипрогор» институти лойиҳасида Россия, Европа мамлакатлари ва АҚШ галерея меъморчилиги тажрибаси ҳисобга олинган. 3,5 минг квадрат метр экспозиция майдони 15 та залга бўлинган, бу кўргазма майдонини оқилона ташкил этишга имкон беради.
Бино пардозлашида миллий анъаналар ва Самарқанд, Бухоро ва Хива меъморий қонунлари қўлланилган.
Кенг жойлаштирилган устунлар билан фасад тантанали кўриниш яратади. Безашда “каримовча” услубининг белгилари намойон бўлган: оқ деворлар, қора ойналар ва гранит пойдевор.
Биринчи қаватда иккита катта ён заллар ва марказий думалоқ зал жойлашган бўлиб, у ерда кўргазмалар очилиш маросимлари ўтказилади. Табиий ёритиш ва қандил билан очиқ атриум иккинчи қаватгача давом этади, у ерда марказий зални 10 та кичик заллар ўраб туради.
Ўн йилдан ортиқ мавжудлиги давомида Галерея пойтахт маданий ҳаётида марказий ўринлардан бирини эгаллаган.
Навоий проспектидаги чиройли катта бино 1940-йилда меъмор Стефан Николаевич Полупанов лойиҳаси бўйи...
Навоий проспектини режалаштиришда биринчиллардан бўлиб «Родина» («Ватан») кинотеатри биноси қурилди...
Тошкентнинг муқаддас ҳомийларининг шартли рўйхати анъанавий равишда биринчи исломий уйғониш даврин...
Алишер Навоий номидаги кино саройи, тошкентликларга «Панорамали» деб кўпроқ таниш — пойтахтнинг эн...

Галерея изобразительного искусства НБУ
В 2004 году рядом с дворцом великого князя Национальный банк внешнеэкономической деятельности построил выставочный зал для демонстрации картин и коллекции монет.
В проекте института «Ташгипрогор» был учтен опыт галерейной архитектуры России, европейских стран и США. Экспозиционная площадь в 3,5 тысячи квадратных метров разделена на 15 залов, что позволяет рационально организовать выставочное пространство.
В отделке здания использованы национальные традиции и архитектурные каноны Самарканда, Бухары и Хивы.
Фасад с широко расставленными колоннами создает торжественный облик. В оформлении проявились черты «каримовского» стиля: белые стены, темные стекла и гранитное основание.
На первом этаже расположены два больших боковых зала и круглый центральный зал, где проходят церемонии открытия выставок. Открытый атриум с естественным освещением и люстрой продолжается на второй этаж, где центральный зал окружают 10 малых залов.
За более чем двадцатилетний период своего существования Галерея заняла одно из центральных мест в культурной жизни столицы.
Вычислительный центр железной дороги
Необычное для Ташкента здание цилиндрической формы, построенное в 1988 году, зрительно «держит» пе...
Вековая история ТашМИ
Каждому ташкентцу знакомо это сокращение — ТашМИ. Оно давно стало не только названием учебного зав...
Кукельдаш — самый известный архитектурный памятник Ташкента
Гостиница Hyatt Regency Tashkent
В 2012 году администрация Ташкента и Hyatt International заключили соглашение о строительстве и упр...