👨‍⚕️Санитария-эпидемиология қўмитаси мутахассислари ва экология соҳасидаги ваколатли органлар билан ҳамкорликда белгиланган талабларга риоя қилмаган ҳолда фаолият юритаётган сомса, кабоб, мангал ва бошқа дўконларга нисбатан назорат тадбирлари ўтказилмоқда. ⛽️ Текширувлар давомида чиқиндиларни тозалаш бўйича муҳандислик ечимларига эга бўлмаган ҳолда пиёдалар ҳудудларида ва турар-жой бинолари яқинида тандир, печ ва мангалларни жойлаштираётган объектлар аниқланмоқда. Бундай нуқталар фаолияти эса қонун ҳужжатлари талабларига тўлиқ мувофиқ ҳолга келтирилгунча тўхтатиб турилиши лозим. 📉Маълумки, тозалаш ва тутун чиқариш тизимларисиз ишлаш аҳоли саломатлигига хавф туғдиради, шаҳар муҳити сифатини ёмонлаштиради ва фуқароларнинг асосли эътирозларига сабаб бўлади. 🔺Тадбиркорлик субъектларига қисқа муддатда фаолиятни қонунийлаштириш, санитария талабларига риоя қилиш, филтрлар ва самарали тутун чиқариш тизимларини ўрнатиш, шунингдек, технологик жараёнларни экологик меъёрларга мувофиқлаштириш қатъий тавсия этилади. 🧠Санитария-эпидемиология хизмати ва экология органларининг назорат тадбирлари давом эттирилади. Қоидабузарликлар аниқланган тақдирда, белгиланган тартибда чоралар кўрилади. ❗️Ҳурматли юртдошлар! Агар сизда шикоят ёки мурожаатлар бўлса, Тошкент шаҳар санитария-эпидемиология хизмати бошқармасига мурожаат қилишингиз мумкин: ☎️Ишонч телефони: (71) 248-12-43 💬Мурожаат учун Telegram-bot: @sanepidmurojaatbot Туман бўлимларининг ишонч телефонлари: • Бектемир — 71 295-02-50 • Яккасарой — 71 254-64-26 • Миробод — 71 283-36-21 • Юнусобод — 71 221-77-40 • Яшнобод — 71 289-77-31 • Олмазор — 71 246-62-17 • Шайхонтоҳур — 71 244-21-84 • М. Улуғбек — 71 269-75-25 • Сергели — 71 258-33-80 • Учтепа — 71 217-22-85 • Чилонзор — 71 278-50-78 • Янгиҳаёт — 55 517-17-15
19.02.2026, 09:56
Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг навбатд...
Бугун Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг навбатдаги — йигирманчи сессияси ўтказилди. Сессияда пойтахт ҳаёти ва б...
Куни кеча Тошкент шаҳар ҳокимлигида пойтахт ҳокими Шавкат Умурзаков Ўзбекистонга расмий ташриф билан келган нуфузли делегацияга бошчилик қилаётган Буюк Британия Бош вазирининг Марказий Осиё ва Озарбайжон бўйича махсус савдо вакили Лорд Жон Олдердейс билан учрашув ўтказди
17.02.2026, 17:45
Куни кеча Тошкент шаҳар ҳокимлигида пойтахт ҳокими...
Музокаралар давомида томонлар савдо-иқтисодий, инвестициявий ва инфратузилмавий ҳамкорлик масалаларини батафсил муҳокама...

👨⚕️ In cooperation with specialists of the Sanitary-Epidemiological Committee and authorized bodies in the field of ecology, control measures are being carried out against samsa, kebab, mangal and other shops operating without compliance with the established requirements. ⛽️ During inspections, facilities are being identified that are placing tandoors, ovens and mangals in pedestrian areas and near residential buildings without having engineering solutions for waste management. The activities of such outlets must be suspended until they are fully brought into compliance with the requirements of the regulatory legal acts. 📉 It is known that operating without cleaning and smoke exhaust systems poses a risk to public health, deteriorates the quality of the urban environment and causes justified complaints from citizens. 🔺 Business entities are strongly recommended to legalize their activities within a short period, comply with sanitary requirements, install filters and effective smoke exhaust systems, as well as align technological processes with environmental standards. 🧠 The control measures of the Sanitary-Epidemiological Service and ecological authorities will continue. If violations are identified, measures will be taken in accordance with the established procedure. ❗️ Dear fellow citizens! If you have any complaints or appeals, you may contact the Department of the Sanitary-Epidemiological Service of Tashkent city: ☎️ Hotline: (71) 248-12-43 💬 Telegram-bot for appeals: @sanepidmurojaatbot Hotlines of district departments: • Bektemir — 71 295-02-50 • Yakkasaroy — 71 254-64-26 • Mirobod — 71 283-36-21 • Yunusobod — 71 221-77-40 • Yashnobod — 71 289-77-31 • Olmazor — 71 246-62-17 • Shayxontohur — 71 244-21-84 • M. Ulug‘bek — 71 269-75-25 • Sergeli — 71 258-33-80 • Uchtepa — 71 217-22-85 • Chilonzor — 71 278-50-78 • Yangihayot — 55 517-17-15
During the negotiations, the parties discussed in detail the issues of trade and economic, investment and infrastructure...