Konstitutsiyaviy sud binosi
Meʼmorlar: V. Berezin, Yu. Xaldeyev, A. Feynleyb, S. Ishanxoʻjayev, R. Bleze va Yu. Zakirov; muhandislar: E. Lenneshmidt va A. Asanov.
Bino Islom Karimov prospekti boʻylab eski qalʼa devori ustida, Anhor boʻyida qad rostlagan boʻlib, OʻzSSRning 40 yilligiga bagʻishlab qurilgan sovet modernizmi yangi binolaridan biridir.
Yetti qavatli maʼmuriy bino yonida pastroq majlislar zali korpusi joylashgan. Ikkala blok ikkinchi qavatdagi shisha oʻtish yoʻlak bilan birlashtirilgan.
Shaffof oyna ramziy maʼnoda hokimiyatning ochiqligini ifodalagan boʻlsa-da, meʼmorchilik tarixchisi Boris Chuxovich taʼbiri bilan aytganda, sanʼatda bu baʼzan rahbarlarning xalq ustidan nazorati belgisi sifatida talqin qilinadi.
Sovet davrida oltinchi qavatda Sh. Rashidovning qabulxonasi bilan birga ish xonasi joylashgan edi — guvohlarning eslashicha, derazalarda kechki paytgacha chiroq yonar edi.
Mustaqillikning dastlabki yillarida bu yerda Islom Karimovning ish xonasi boʻlgan (Oqsaroy qurilguncha). Binoda Prezident devoni ham joylashgan edi. Hozirda Konstitutsiyaviy sud joylashgan.
Diqqatga sazovor jihati — 60 yil davomida bino deyarli oʻzgarmadi va dastlabki koʻrinishini saqlab qoldi.
«Poytaxt» biznes-markazi
Bino 1970-yillar boshida OʻzSSR Davlat rejasi hisoblash markazi sifatida «OʻzNIIP shaharsozlik» in...
Navoiy ko‘chasidagi savdo majmuasi o‘rnidagi uylar
2011-yil bahorida Navoiy savdo majmuasi buzib tashlangan va uning o‘rnida sakkizta yetti qavatli tu...
Oʻrta Osiyo kooperativ texnikumi
Bino 1928-yilda kooperativ texnikumi uchun qurilgan boʻlib, u inqilobgacha tashkil etilgan Toshkent...
Bolalar dunyosi
1970–1971-yillarda qurilgan koʻk rangli toʻqqiz qavatli turar joy uylari va «Bolalar dunyosi» doʻk...

Здание Конституционного суда
Бывшее здание ЦК Компартии Узбекистана было построено в 1964 году. Архитекторы: В. Березин, Ю. Халдеев, А. Фейнлейб, С. Ишанходжаев, Р. Блезе и Ю. Закиров; инженеры: Э. Леннешмидт и А. Асанов.
Сооружение возведено на валу бывшей крепости вдоль проспекта Ислама Каримова, на берегу Анхора, и относится к числу новостроек советского модернизма, возведённых к 40-летию УзССР.
Семиэтажное административное здание соседствует с невысоким корпусом, где расположен зал заседаний. Оба блока объединены стеклянным переходом на втором этаже.
Прозрачность остекления символизировала открытость власти, однако, как отмечает историк архитектуры Борис Чухович, в искусстве она порой трактуется и как знак контроля руководства над народом.
В советский период на шестом этаже находился кабинет Ш. Рашидова с приёмной — очевидцы вспоминают, что в окнах до позднего вечера горел свет.
В первые годы независимости здесь располагался рабочий кабинет Ислама Каримова — до строительства резиденции Оксарой. В здании также размещался Аппарат президента. Сейчас это офис Конституционного суда.
Примечательно, что за 60 лет существования здание почти не изменилось и сохранило свой первоначальный облик.
Гостиница «Шодлик», она же «Дом молодёжи»
Гостиница «Шодлик» — лишь часть некогда большого комплекса, построенного ЦК комсомола Узбекистана д...
Гимназии на Сквере: история зданий из кирпича
Ворота исчезнувшей крепости
В 1865 году на левом берегу Анхора, недалеко от Каймасских ворот, была сооружена военная крепость....