Urda dagi mutaxassislar uyi
Mutaxassislar uyi Narkomzem loyihasi bo‘yicha 1938 yilda me’mor Pavlov loyihasi asosida qurilgan va Toshkentdagi ikkinchi «mutaxassislar uyi» bo‘lgan. Binoda konstruktivizm elementlari mavjud, lekin ustunlar, vazalar va naqshli bezaklarning ko‘pligi uni paydo bo‘layotgan «stalinskiy ampir» uslubiga kiritishga asos beradi. 50-yillarda «bezaksizlikka qarshi kurash» kampaniyasi davrida barcha «chiroyli» bezaklar olib tashlangan.
Bu uyda taniqli olimlar, madaniyat arboblari, shifokorlar va yozuvchilar yashagan.
Uy Urda da, Navoiy prospektining Labzak ko‘chasi bilan T-shaklidagi chorrahada joylashgan.
Bir paytlar poytaxtdagi eng baland va chiroyli uylardan biri bo‘lgan bu bino hozirda kamtarona ko‘rinadi va baland daraxtlar orqasida deyarli ko‘rinmaydi.
Ukkosha masjidi
Masjid 15 asrda qadimiy Samarqand Darvoza ko‘chasidagi solih zot Ukkosha qabri yonida qurilgan. Bos...
Hamid Alimjon maydonidagi baland uylar
Bir vaqtlari bu joy Asakin maydoni deb atalgan — yirik transport tuguni va shaharning asosiy yoʻnal...
Qaldirg‘ochbiy maqbarasi
To‘lebiy maqbarasi (yoki Qaldirg‘ochbiy maqbarasi) O‘zbekistonning eng mashhur yodgorliklaridan bir...

Дом специалистов Наркомзема построен в 1938 году по проекту архитектора Павлова и стал вторым «домом специалиста» в Ташкенте. Дом содержит элементы конструктивизма, но обилие помпезного декора с колоннами, вазонами и лепными украшениями дают основание отнести его к появившемуся «сталинскому ампиру». В 50-е годы в ходе кампании по борьбе с украшательством все «красивости» были удалены.
В этом доме проживали известные учёные, деятели культуры, врачи и писатели.
Дом расположен на
Урде, на т-образном перекрёстке пересечения проспекта Навои с улицей Лабзак.
Когда-то один из
самых высоких и красивых домов столицы сейчас выглядит скромно и почти скрыт за
высокими деревьями.
Ташкентский автодорожный институт был создан в 1972 году на базе автомобильно-дорожного факультета...
Здание Национального центра археологии (который ранее назывался Институтом восточных рукописей, зат...
Необычные здания на массиве Богкуча созданы по проектам архитекторов Г. Коробцева, С. Адылова, И. К...
Всем знакомо красивое здание узбекского государственного музыкального театра имени Мукими на площад...