Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzakov boshchiligidagi poytaxt delegatsiyasi qurilish, turizm, sanoat, xizmat ko‘rsatish va ijtimoiy obyektlarni boshqarish sohalarida faoliyat yurituvchi Xitoyning 20 dan ortiq yirik kompaniyasi rahbarlari ishtirokida biznes-forum o‘tkazdi.
📈Tadbir davomida Xitoy kompaniyalari o‘z portfoliolarini taqdim etib, infratuzilma qurilishi, sanoat ishlab chiqarishi, turizm sohasini rivojlantirish, shuningdek, zamonaviy ijtimoiy obyektlarni boshqarish borasidagi xalqaro loyihalari va ish tajribalari xususida so‘zlab berdilar.
🧠 Forum qatnashchilari uchun Toshkent shahrining investitsiyaviy salohiyati, istiqbolli infratuzilmaviy va sarmoyaviy loyihalar, shuningdek, turizm hamda shahar muhitini kompleks rivojlantirishga oid loyihalar taqdimoti tashkil etildi. Hokimlik vakillari ishtirokchilarga O‘zbekiston Respublikasida xorijiy investorlar uchun amaldagi imtiyozlar, preferensiyalar va davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash choralari to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi.
🔺Rasmiy qismdan so‘ng forum interaktiv formatda davom etdi. Xitoy biznesi vakillari loyihalarni amalga oshirish, muhandislik infratuzilmasiga ulanish, yer uchastkalarini olish, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlari va kelgusidagi hamkorlikni tashkil etish yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berish imkoniga ega bo‘ldilar. Barcha savollarga hokimlik va tegishli tashkilotlar vakillari tomonidan batafsil tushuntirish berildi.
🇺🇿Shahar hokimi Shavkat Umurzoqov loyihalarni batafsil ishlab chiqish va tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash uchun har bir manfaatdor kompaniya bo‘yicha alohida ishchi guruhlar tuzilishini qayd etdi. Shuningdek, tezkor hamkorlikni ta’minlash va qo‘shma loyihalarni ilgari surish maqsadida Xitoy kompaniyalari hamda Toshkent shahrining tegishli tuzilmalari vakillari ishtirokida doimiy asosda videokonferensiyalar va ishchi muzokaralar o‘tkazib borilishi ta’kidlandi.
➡️Ushbu biznes-forumning o‘tkazilishi Toshkent shahri va Xitoy Xalq Respublikasi ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni mustahkamlash yo‘lidagi navbatdagi qadam bo‘ldi.

Tashkent Mayor’s Delegation Holds Business Forum with Heads of Over 20 Major Chinese Companies
A delegation from Tashkent led by Mayor Shavkat Umurzakov held a business forum with the leadership of more than 20 major Chinese companies operating in the fields of construction, tourism, industry, services, and social infrastructure management.
📈 During the event, Chinese companies presented their portfolios and shared information about their international projects and practical experience in infrastructure construction, industrial production, tourism development, and the management of modern social facilities.
🧠 A presentation was organized for the forum participants on Tashkent’s investment potential, promising infrastructure and investment projects, as well as projects for the comprehensive development of tourism and the urban environment. Representatives of the hokimiyat provided detailed information on the benefits, preferences, and state support measures available for foreign investors in the Republic of Uzbekistan.
🔺 After the official part, the forum continued in an interactive format. Representatives of Chinese businesses had the opportunity to ask questions regarding project implementation, connection to engineering infrastructure, acquisition of land plots, public-private partnership mechanisms, and organization of future cooperation. Detailed explanations were provided to all questions by representatives of the hokimiyat and relevant organizations.
🇺🇿 Mayor Shavkat Umurzakov noted that separate working groups will be formed for each interested company to develop projects in detail and support initiatives. He also emphasized that regular video conferences and working negotiations will be held with the participation of Chinese companies and relevant structures of Tashkent city to ensure prompt cooperation and promote joint projects.
➡️ The holding of this business forum became another step towards strengthening trade, economic, and investment cooperation between Tashkent city and the business circles of the People’s Republic of China.