Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzakov boshchiligidagi poytaxt delegatsiyasi qurilish, turizm, sanoat, xizmat ko‘rsatish va ijtimoiy obyektlarni boshqarish sohalarida faoliyat yurituvchi Xitoyning 20 dan ortiq yirik kompaniyasi rahbarlari ishtirokida biznes-forum o‘tkazdi.
📈Tadbir davomida Xitoy kompaniyalari o‘z portfoliolarini taqdim etib, infratuzilma qurilishi, sanoat ishlab chiqarishi, turizm sohasini rivojlantirish, shuningdek, zamonaviy ijtimoiy obyektlarni boshqarish borasidagi xalqaro loyihalari va ish tajribalari xususida so‘zlab berdilar.
🧠 Forum qatnashchilari uchun Toshkent shahrining investitsiyaviy salohiyati, istiqbolli infratuzilmaviy va sarmoyaviy loyihalar, shuningdek, turizm hamda shahar muhitini kompleks rivojlantirishga oid loyihalar taqdimoti tashkil etildi. Hokimlik vakillari ishtirokchilarga O‘zbekiston Respublikasida xorijiy investorlar uchun amaldagi imtiyozlar, preferensiyalar va davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash choralari to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi.
🔺Rasmiy qismdan so‘ng forum interaktiv formatda davom etdi. Xitoy biznesi vakillari loyihalarni amalga oshirish, muhandislik infratuzilmasiga ulanish, yer uchastkalarini olish, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlari va kelgusidagi hamkorlikni tashkil etish yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berish imkoniga ega bo‘ldilar. Barcha savollarga hokimlik va tegishli tashkilotlar vakillari tomonidan batafsil tushuntirish berildi.
🇺🇿Shahar hokimi Shavkat Umurzoqov loyihalarni batafsil ishlab chiqish va tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash uchun har bir manfaatdor kompaniya bo‘yicha alohida ishchi guruhlar tuzilishini qayd etdi. Shuningdek, tezkor hamkorlikni ta’minlash va qo‘shma loyihalarni ilgari surish maqsadida Xitoy kompaniyalari hamda Toshkent shahrining tegishli tuzilmalari vakillari ishtirokida doimiy asosda videokonferensiyalar va ishchi muzokaralar o‘tkazib borilishi ta’kidlandi.
➡️Ushbu biznes-forumning o‘tkazilishi Toshkent shahri va Xitoy Xalq Respublikasi ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni mustahkamlash yo‘lidagi navbatdagi qadam bo‘ldi.

Делегация хокимията города Ташкента во главе с хокимом города Шавкатом Умурзаковым провела бизнес-форум с участием руководителей более 20 крупных китайских компаний, осуществляющих деятельность в сферах строительства, туризма, промышленности, оказания услуг и управления социальными объектами.
📈В ходе мероприятия китайские компании представили свои портфолио, рассказали о реализованных международных проектах и опыте работы в области инфраструктурного строительства, промышленного производства, развития туристической отрасли, а также управления современными социальными объектами.
🧠 Для участников форума была организована презентация инвестиционного потенциала города Ташкента, перспективных инфраструктурных и инвестиционных проектов, а также проектов в сфере туризма и комплексного развития городской среды. Представители хокимията подробно проинформировали участников о действующих в Республике Узбекистан льготах, преференциях и мерах государственной поддержки иностранных инвесторов.
🔺После официальной части форум продолжился в интерактивном формате. Представители китайского бизнеса получили возможность задать интересующие вопросы по вопросам реализации проектов, подключения инженерной инфраструктуры, получения земельных участков, механизмов государственно-частного партнерства и организации дальнейшего взаимодействия. На все вопросы были даны подробные разъяснения со стороны представителей хокимията и профильных организаций.
🇺🇿Хоким города Шавкат Умурзаков отметил, что по каждой заинтересованной компании будут сформированы отдельные рабочие группы для детальной проработки проектов и сопровождения инициатив. Также было подчеркнуто, что для обеспечения оперативного взаимодействия и продвижения совместных проектов на постоянной основе будут проводиться видеоконференции и рабочие переговоры с участием представителей китайских компаний и профильных структур города Ташкента.
➡️Проведение бизнес-форума стало очередным шагом в укреплении торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между городом Ташкентом и деловыми кругами Китайской Народной Республики.