Тошкент шаҳар ҳокимлиги делегацияси Финляндия ва Эстонияда илғор тажрибаларни ўрганмоқда
Тошкент шаҳар ҳокимлиги делегацияси 18–22 май кунлари Финляндия ва Эстония Республикаларининг пойтахт шаҳарларида таълим, ёшлар сиёсати ҳамда ижтимоий ҳимоя йўналишларида йўлга қўйилган илғор тажрибаларни ўрганиш мақсадида хизмат сафарини амалга оширмоқда.
📍 Хельсинки шаҳридан бошланган сафарнинг биринчи кунида делегация Мери болалар боғчаси ҳамда Ваттуниеми бошланғич мактаби фаолияти билан танишди.
🏆 Учрашувларда Хельсинки шаҳар мерининг таълим масалалари бўйича ўринбосари Шон Хафф, ҳокимнинг махсус маслаҳатчиси Юлианна Кентала, шунингдек, таълим муассасалари раҳбарлари Катарина Лааксо ва Санна Сойни иштирок этди.
🧠 Мулоқот давомида Хельсинки шаҳрида ижтимоий ривожланиш йўналишида сиёсий қарорлар қабул қилиш, молиявий устуворликларни белгилаш тизими, болалар боғчаси ва мактаб таълими модели юзасидан тақдимотлар ўтказилди.
📈 Куннинг иккинчи ярмида Хельсинки шаҳрининг стратегик ривожланиш йўналишлари, хусусан, 2025–2029 йилларга мўлжалланган устувор вазифалар ҳақида тақдимотлар ташкил этилди. Мазкур тақдимотлар Хельсинки шаҳри Стратегия департаменти бош стратегия директори Маркус Кюн ҳамда Халқаро алоқалар бўлими раҳбари Лаура Уутту-Дешривер томонидан ўтказилди.
🧑💻 Хизмат сафари давом этмоқда. Делегация 22 майга қадар Финляндия ва Эстонияда таълим, ёшлар сиёсати ҳамда ижтимоий ҳимоя йўналишларидаги амалий тажрибаларни ўрганиб, Тошкент шаҳрида қўллаш мумкин бўлган самарали ёндашувлар бўйича мулоқотлар олиб боради.

Делегация хокимията города Ташкента изучает передовой опыт Финляндии и Эстонии
Делегация хокимията города Ташкента 18–22 мая находится с рабочим визитом в столицах Финляндской Республики и Эстонской Республики с целью изучения передового опыта в сферах образования, молодежной политики и социальной защиты.
📍В первый день визита, который начался в городе Хельсинки, делегация ознакомилась с деятельностью детского сада Meri и начальной школы Vattuniemi.
🏆Во встречах приняли участие заместитель мэра Хельсинки по вопросам образования Шон Хафф, специальный советник мэра Жулианна Кентала, а также руководители образовательных учреждений Катариина Лааксо и Санна Сойни.
🧠 В ходе диалога были организованы презентации, посвященные системе принятия политических решений в сфере социального развития Хельсинки, определению финансовых приоритетов, а также модели дошкольного и школьного образования.
📈Во второй половине дня состоялись презентации о стратегических направлениях развития Хельсинки, в частности о приоритетах на 2025–2029 годы. Их провели главный директор по стратегии Департамента стратегии города Хельсинки Маркус Кюн и руководитель отдела международных связей Лаура Уутту-Дешривер.
🧑💻Рабочий визит продолжается. До 22 мая делегация будет изучать практический опыт Финляндии и Эстонии в сферах образования, молодежной политики и социальной защиты, а также проводить переговоры по эффективным подходам, которые могут быть применены в городе Ташкенте.