Toshkent shahar Korrupsiyaga qarshi kurashish hududiy Kengashining 1-son majlisi bo‘lib o‘tdi
Majlisda korrupsiyaning oldini olish, ochiqlikni ta’minlash hamda 2025-yilda amalga oshirilgan ishlar va 2026-yil ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Jumladan, quyidagi masalalarda tegishli mas'ullarning hisobotlari tinglandi:
— “Munitsipal aktivlarni boshqarish markazi” DUK faoliyatida korrupsiyaga qarshi kurashish, ochiqlik va shahardagi bozorlarda raqamlashtirish ishlari hamda 2026-yil vazifalari;
— kadastr tizimida korrupsiyaning oldini olish hamda ochiqlikni ta’minlash bo‘yicha 2025-yil yakunlari va 2026-yilgi  rejalar;
— Mirzo Ulug‘bek, Yunusobod, Chilonzor, Bektemir va Olmazor tumanlarida, jumladan hokimliklarda davlat rahbarining tegishli hujjatlari ijrosi, korrupsiyaning oldini olish va ochiqlikni kuchaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar;
— tasdiqlangan “yo‘l xarita” ijrosi hamda 2025-yildagi korrupsion jinoyatlar tahlili;
— kasbiy ta’lim tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ishlar va 2026-yil ustuvor yo‘nalishlar;

The first meeting of the Tashkent City Regional Council for Combating Corruption was held
The meeting discussed the prevention of corruption, ensuring transparency, as well as the work carried out in 2025 and priority tasks for 2026.
In particular, reports from the relevant officials were heard on the following issues:
— Anti-corruption measures, transparency, and digitalization efforts in city markets, as well as tasks for 2026 in the activities of the “Municipal Assets Management Center” State Unitary Enterprise (SUE);
— Results of 2025 and plans for 2026 regarding the prevention of corruption and ensuring transparency in the cadastre system;
— Implementation of relevant documents of the head of state, as well as measures to prevent corruption and strengthen transparency in Mirzo Ulugbek, Yunusobod, Chilanzor, Bektemir, and Olmazor districts, including in district hokimiyats;
— Execution of the approved “roadmap” and analysis of corruption-related crimes in 2025;
— Work on combating corruption in the vocational education system and priority directions for 2026;
— Draft plan of measures for implementing the positive results of the “Navoiy experience” in Tashkent city.
At the end of the meeting, a final discussion was held on consistently continuing the work based on targeted plans.