Uchrashuvning navbatdagi manzilida Bo‘zsuv kanali qirg‘og‘ida amalga oshirilishi rejalashtirilgan yirik ekologik loyiha jamoatchilikka taqdim etildi.
🔠Loyiha haqida mutasaddilar ma’lumot berar ekan, uning asosiy tamoyili mavjud tabiiy muhitni saqlab qolish ekani alohida ta’kidlandi. Xususan, hududdagi daraxt va butalar saqlab qolinadi, qo‘shimcha ko‘chatlar ekiladi, yovvoyi tabiat va tabiiy relyefga zarar yetkazilmaydi.
🧑💻Loyiha doirasida piyodalar va velosiped yo‘laklari, bolalar maydonchalari, sport zonalari, hordiq chiqarish maskanlari hamda jamoat hududlari tashkil etiladi.
🛡Shuningdek, xavfsizlik panjaralari, yoritish tizimlari va piyodalar ko‘prigi qurilib, ular 5 ta mahallani o‘zaro bog‘laydi. Baliq ovlash uchun maxsus joylar ham tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
🕊️Loyihaning o‘ziga xos jihatlaridan biri — yovvoyi qushlar va boshqa jonivorlar uchun maxsus ekologik orolchalar yaratilishidir. Bundan tashqari, suv sporti turlarini rivojlantirish maqsadida baydarka va kanoe sporti uchun alohida zonalar tashkil etilishi rejalashtirilmoqda.
🌳 Ta’kidlanishicha, daraxtlarning kesilishiga yo‘l qo‘yilmaydi va bu masala hokimlik hamda ekologiya organlarining alohida nazoratida bo‘ladi.
🇺🇿 Toshkent shahar hokimi loyiha bo‘yicha ishlar bugundan boshlanishini ma’lum qildi. Jamoatchilik vakillari va mahalla faollarining takliflari tinglanib, loyihani yanada takomillashtirish yuzasidan fikr almashildi.
🤔Mutaxassislar fikricha, ushbu ekologik maskan nafaqat Uchtepa tumani, balki butun poytaxt uchun tabiiy muhitni asrash va aholining mazmunli hordiq chiqarishi uchun yangi namunaviy hududga aylanishi kutilmoqda.

На очередном этапе встречи общественности был представлен крупный экологический проект, который планируется реализовать на берегу канала Бозсу.
🔠Представляя проект, ответственные лица особо подчеркнули, что его основной принцип — сохранение существующей природной среды. В частности, деревья и кустарники на территории будут сохранены, будут высажены дополнительные саженцы, а дикой природе и естественному рельефу не будет нанесён ущерб.
🧑💻В рамках проекта будут созданы пешеходные и велосипедные дорожки, детские площадки, спортивные зоны, места для отдыха и общественные пространства.
🛡Также будут построены защитные ограждения, системы освещения и пешеходный мост, которые свяжут между собой 5 махаллей. Предусмотрено и создание специальных мест для рыбной ловли.
🕊️Одна из уникальных особенностей проекта — создание специальных экологических островков для диких птиц и других животных. Кроме того, в целях развития водных видов спорта планируется организовать отдельные зоны для занятий греблей на байдарках и каноэ.
🌳 Подчёркивается, что вырубка деревьев не будет допущена, и этот вопрос будет находиться под особым контролем хокимията и органов экологии.
🇺🇿 Хоким города Ташкента сообщил, что работы по проекту начнутся уже сегодня. Были заслушаны предложения представителей общественности и активистов махаллей, а также состоялся обмен мнениями по дальнейшему совершенствованию проекта.
🤔По мнению экспертов, ожидается, что это экологическое пространство станет новой образцовой территорией для сохранения природной среды и организации содержательного досуга жителей не только Учтепинского района, но и всей столицы