Ҳар жиҳатда уйғунлик — замонавий шаҳар қиёфаси
Шовқин-сурон ҳеч кимга ёқмайди. Бироқ, товушли шовқиндан ташқари, визуал — ахборот ва ёруғлик шовқини ҳам мавжуд. У сезилмай таъсир кўрсатса-да, ундан кам чарчатмайди: кўзни толиқтиради, асабийлаштиради, тартибсизлик ҳиссини уйғотади.
Шаҳарда тартиб, услуб ва қулайликни сақлаб қолиш учун нафақат янги бинолар қуриш, балки мавжуд иншоотларни ҳам тизимли равишда тартибга солиш муҳимдир.
2024-йилдаёқ ҳокимлик кўчаларда тартибсиз ўрнатилган LED-экранлар ва ахборот панеллари ёрқинлигини аниқлаш ва камайтириш бўйича чора-тадбирларни бошлаган эди. Айниқса, тунги вақтда ёритиш меъёрларига риоя қилиш, чироқлар аҳолига халақит бермаслиги ва ҳайдовчиларни чалғитмаслиги жуда муҳим.
Айнан шу сабабли ташқи конструкциялар — пешлавҳалар, таблолар, инсталляцияларни жойлаштириш тартиби жорий этилди. Бу қуйидагиларни ўз ичига олади:
• ўлчамларга аниқ талаблар,
• безак ва элементларнинг ягона услуби,
• қатъий белгиланган ўрнатиш жойлари,
• рухсат берувчи ҳужжатларнинг мажбурий мавжудлиги.
Шунингдек, ҳокимлик ваколатли органлар билан келишилмаган ва рўйхатдан ўтказилмаган вақтинчалик ва ўзбошимчалик билан қурилган конструкцияларни бартараф этиш бўйича доимий ишлар олиб бормоқда.
«Ўзбошимчалик билан эгаллаб олиш»: шлагбаумлар, тўсиқлар ўрнатиш, яшил ва жамоат жойларида тўхташ жойларини, ноқонуний жиҳозлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бундай ҳаракатлар ободонлаштириш қоидаларини ва шаҳар қиёфасини бузади.
Биз шаҳарни тозароқ, замонавийроқ ва қулайроқ қилмоқдамиз. Ҳар бир саранжом жиҳат — яшаш, ишлаш ва фахрланиш истаги уйғотадиган пойтахт қиёфасига қўшилган ҳиссадур.
Шундай экан, келинг, биргаликда шаҳримизни янада обод қилайлик!
20.02.2026, 10:52
Тошкентда очиқ оловда таом тайёрлайдиган умумий ов...
👨‍⚕️Санитария-эпидемиология қўмитаси мутахассислари ва экология соҳасидаги ваколатли органлар билан ҳамкорликда белги...
19.02.2026, 09:56
Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг навбатд...
Бугун Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг навбатдаги — йигирманчи сессияси ўтказилди. Сессияда пойтахт ҳаёти ва б...

Harmony in Every Aspect — The Image of a Modern City
Noise and bustle are unpleasant for everyone. However, besides auditory noise, there is also visual noise — informational and light pollution. Though it acts imperceptibly, it tires no less: it strains the eyes, irritates, and evokes a sense of disorder.
To maintain order, style, and convenience in the city, it is important not only to build new buildings but also to systematically regulate existing structures.
As early as 2024, the hokimiyat began measures to identify and reduce the brightness of haphazardly installed LED screens and information panels on the streets. It is particularly important to comply with lighting standards at night, so that lights do not disturb residents and do not distract drivers.
For this reason, a procedure for placing external structures — facades, signs, installations — has been introduced. This includes:
• precise size requirements,
• a unified style for decorations and elements,
• strictly defined installation locations,
• mandatory presence of permitting documents.
In addition, the hokimiyat is continuously working to eliminate temporary and arbitrarily constructed structures that have not been agreed upon with authorized bodies and not registered.
"Arbitrary Occupation": Special attention is paid to the installation of barriers, fences, illegal equipping of parking lots in green and public areas. Such actions violate landscaping rules and spoil the city's appearance.
We are making the city cleaner, more modern, and more convenient. Every well-arranged aspect is a contribution to the capital's image that evokes a desire to live, work, and take pride in it.
So, let's make our city even more prosperous together!
The capital repair works on the roads are continuing non-stop around the clock.
23.02.2026, 09:53
The capital repair works on the roads are continui...
Shortly, Nilufar Allabergenova, the head of Yakkasaroy district, will conduct on-site studies in the district to examine the ongoing construction and landscaping works at social facilities, the appeals received from citizens, and the current conditions in the territories of the mahallas in the district.
21.02.2026, 11:10
Shortly, Nilufar Allabergenova, the head of Yakkas...
20.02.2026, 10:52
In Tashkent, consistent and systematic work is ong...
👨‍⚕️ In cooperation with specialists of the Sanitary-Epidemiological Committee and authorized bodies in the field of ec...