Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzakov Vision Invest kompaniyasi prezidenti va bosh direktori Omar Al Midani boshchiligidagi vakillari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda nafaqat Toshkent shahri, balki butun O‘zbekiston Respublikasining ishonchli hamkori va yaqin do‘sti sifatida qaralayotgan Saudiya tomoni bilan hamkorlikning joriy darajasiga yuqori baho berildi. Tomonlar o‘rtasidagi iliq va ishonchli munosabatlar alohida ta’kidlandi.
Suhbatdoshlar O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi 1992-yilda o‘rnatilgan diplomatik aloqalar so‘nggi yillarda sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini qayd etishdi. Hamkorlik amaliy tus olib, aniq loyiha va tashabbuslar orqali amalga oshirilmoqda. Erishilgan sheriklik va ishonch darajasi boshqa davlatlarda ham qiziqish va hurmat uyg‘otayotganiga ishonch bildirildi.
Saudiya kompaniyalarining O‘zbekistondagi, xususan energetika va aviatsiya sohalaridagi muhim loyihalarni amalga oshirishdagi ishtirokiga alohida e’tibor qaratildi. Bunda hamkorlikning asosiy omili sifatida investitsiyalar hajmi emas, balki o‘zaro ishonch va strategik yaqinlikning yuqori darajasi ta’kidlandi.
Uchrashuv doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan investorlar uchun yaratilgan sharoit va imkoniyatlar, shuningdek, yo‘l infratuzilmasi, mehmondo‘stlik va turizm, chiqindilarni qayta ishlash hamda suvni tozalash sohalaridagi amalga oshirilayotgan va istiqbolli yirik loyihalar haqida ma’lumot berildi.
Bundan tashqari, uchrashuv ishtirokchilari "Yangi avlod" MIZ faoliyati va unda investitsiya loyihalarini amalga oshirish hamda tadbirkorlik faoliyatini yuritish uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar bilan tanishtirildi.

Состоялась встреча хокима города Ташкента Шавката Умурзакова с представителями инвестиционной компании Vision Invest во главе с президентом и генеральным директором компании Омаром Аль Мидани.
В ходе встречи была выражена высокая оценка текущего уровня взаимодействия с саудовской стороной, которая рассматривается как надёжный партнёр и близкий друг не только города Ташкента, но и Республики Узбекистан в целом. Подчёркнуто тёплое и доверительное отношение, сложившееся между сторонами.
Собеседники констатировали, что дипломатические отношения между Узбекистаном и Саудовской Аравией, установленные в 1992 году, в последние годы вышли на качественно новый уровень. Сотрудничество носит практический характер и реализуется через конкретные проекты и инициативы. Выражена уверенность, что достигнутый уровень партнёрства и доверия вызывает интерес и уважение со стороны других государств.
Отдельное внимание было уделено участию саудовских компаний в реализации знаковых проектов в Узбекистане, в том числе в сферах энергетики и авиации. При этом ключевым фактором взаимодействия является не столько объём инвестиций, сколько высокий уровень взаимного доверия и стратегической близости.
В рамках встречи были представлены условия и возможности для инвесторов, созданные по инициативе Президента Республики Узбекистан, а также информация о реализуемых и перспективных крупных проектах в сферах дорожной инфраструктуры, гостеприимства и туризма, переработки отходов и очистки воды.
Кроме того, участники встречи были ознакомлены с деятельностью СЭЗ «Янги авлод» и созданными там благоприятными условиями для реализации инвестиционных проектов и ведения предпринимательской деятельности.